ווער האט געבויט די מיסטעריעז ווענט פון די מזרח בייַ אין קאַליפאָרניאַ?

קסנומקס. קסנומקס. קסנומקס

East Bay Walls, známé také jako Berkeley Mystery Walls, jsou hrubé stěny a skalní linie  obklopující San Francisco Bay Area of California. Dodnes není známo, kdo tyto hradby postavil.  

Hradby tvoří naskládané kameny různých velikostí, postavené bez malty, dosahující výšky až pět stop (1 stopa = 0.3 m). Většina stěn je široká asi tři stopy a táhne se v úsecích dlouhých od několika stop až po více než půl míle a jsou umístěny i na nepravděpodobných a nepřístupných místech. Kameny použité na jejich stavbu jsou různé velikosti od basketbalového míče až po velké pískovcové balvany vážící i několik tun. Stěny samy o sobě nejsou všechny stejné — některé jsou postavené v dlouhých přímých liniích, zatímco jiné tvoří oblouky, obdélníky nebo kruhové tvary. Po celé délce zdi lze nalézt protáhlé útvary z velkých kamenů, některé naskládané, některé volně pohozené. Na některých místech jsou části zdi postaveny pečlivě, zatímco na jiných to vypadá jen jako hromada kamení. Některé těžké kameny se propadly hluboko do země a jsou zarostlé vegetací. Zeď není souvislá ani dostatečně vysoká, aby mohla fungovat jako ohrada nebo ochranná zeď.

Doposud se zdá, že tato záhadná stavba zatím archeology nezaujala, stejně tak jako i řada jiných zachovalých struktur nacházejících se na území Ameriky, jejichž prozkoumání by mohlo napovědět mnohé o tom, co se dělo na naší planetě. Tejemné hradby zaujaly forézního geologa Scotta Woltera, který po prvním prozkoumání rozsáhlé stavby prohlásil: „Nemůžu uvěřit, že tak velká zeď, táhnoucí se 50 mil podél kalifornské krajiny, uniká pozornosti současných archeologů.“  Při svých zkoumáních zjistil, že zeď, která na některých místech měří asi osm stop a sahá až pod zem. Na základě studia vrstev kamene konstatoval, že byly na místě nejméně 200 let. Jiné testování lišejníku na kamenech, ale nasvědčuje tomu, že zeď by mohla být mnohem starší. 

Kdo postavil tajemné zdi East Bay?

Španělští osadníci, kteří do oblasti připluli, potvrdili, že hradby tam již byly před jejich příchodem, a když se zeptali místních amerických indiánů Ohlone, ti řekli totéž.

Přirozeně nejjednodušší vysvětlení pro zeď by bylo, že ji postavili domorodí Američané. Pokud ano, k jakému účelu by to sloužilo? Je pozoruhodné, že stavba takových zdí se nezdá být něčím, co by místní kmeny obvykle dělaly. Proč by potřebovali tak dlouhou zeď. Jedna z teorií říká, že tajemné hradby postavili Lemuřané  z  bájného ostrova Mu.   Příběhy o Lemurii se staly populárními v roce 1864, kdy britský zoolog Philip Lutley Sclater navrhl, že lemuři z Madagaskaru pocházejí ze ztracené pevniny v Indickém oceánu.

Na počátku 20. století profesor chemie z Kalifornské univerzity Henry Coffinberry Myers  přisoudil stavbu zdi čínským migrantům. Poté co objevil při vykopávkách v jeskyni různé předměty, mezi kterými byly kamenné sekery, velký plochý kamenný stůl, hliněný džbán a kamenný obraz s pěti tvářemi, dospěl k závěru, že jde o artefakty staré nejméně 1000 až 10000 let a jsou důkazem toho, že v Kalifornii žili obři a záhadné hradby jsou jejich dílem.

Nicméně stavba zdi byla také přisuzována i Číňanům, kteří proslulí svou stavbou zdí, přičemž nejslavnějším příkladem dokončeným za dynastie Ming je Velká čínská zeď. Již v roce 700 př.n.l. používali Číňané Divoké hradby ke sledování a varování před blížícími se nepřáteli. Pokud by se objevil nepřítel, zapálili oheň a postupně si předávali signály hrozícího nebezpečí. Číňané měli již v 11. století. silnou námořní flotilu a otázkou je, zda mohli doplout až do Kalifornie. 

To že by to bylo možné se snaží dokázat Wolter, když v rozhovoru s antropologem Dr. Gunnarem Thompsonem diskutuje o neuvěřitelných čínských expedicích během dynastie Ming. Podle Thompsona velel průzkumník admirál Zheng He během dynastie Ming (zlaté éry čínské historie), více než 200 lodím na sedmi zaoceánských expedicích. V období 1405 až 1433 prozkoumával Zheng He širokou oblast od čínského pobřeží až po africké pobřeží, tedy nejméně 11 000 mil. Při průzkumu sestavovali mapy toho, co objevili. Mapy skutečně naznačují, že obepluli velkou část zeměkoule a mohli se dostat daleko za Afriku. Na jedné mapě je podle Thompsona zachycena Severní a Jižní Amerika. Což by mohla znamenat, že se Číňané dostali do Kalifornie a mohli to být právě oni, kdo hradby postavili.  

Dosud však neexistuje žádná písemná dokumentace, která by obsahovala informace o tom, kdy a kým byly hradby postaveny a k čemu sloužily. A tak se objevují pouze spekulace o důvodech jejich stavby a jejich významu a to od ohrad pro dobytek, ohraničení pozemku, přes kultovní účely až po navigační pomůcky používané mimozemšťany. Na odpovědi na tyto otázky si budeme muset počkat do té doby, než hradby upoutají pozornost archeologů.

Eshop

ענלעך אַרטיקלען